Eesti ühiskond kiirenevas ajas
Uuringu “Mina. Maailm. Meedia” 2002–2014 tulemused
Toimetajad: Peeter Vihalemm, Marju Lauristin, Veronika Kalmus, Triin Vihalemm
Tartu Ülikooli Kirjastus, 2017
Kirjastuse annotatsioon:
Raamat annab tervikliku ülevaate Tartu ühiskonnateaduste instituudi Eesti ühiskonna muutumist käsitleva pikaajalise uurimisprojekti „Mina. Maailm. Meedia“ peamistest tulemustest. Analüüsi aluseks on viiel korral (2002, 2005, 2008, 2011 ja 2014) läbiviidud esindusliku sotsioloogilise küsitluse tulemused. Lisaks empiirilisele materjalile pakub raamat ülevaadet Eesti sotsioloogia arengust ning tutvustab nüüdisaegseid teoreetilisi ühiskonnakäsitlusi.
Raamat on suunatud nelja põhiküsimuse selgitamisele.
• Mis on Eesti ühiskonnas viimasel paaril aastakümnel toimunud?
• Kuidas kirjeldada praegust Eesti ühiskonda?
• Mis suunas kujundavad ühiskonna arenguid nüüdisaegsed poliitilised, majanduslikud ja tehnoloogilised muutused?
• Millised uued ühiskondlikud jõujooned on kujunemas?
Üksikasjaliku vaatluse alla on võetud Eesti tee stagnaajast tänapäeva (eri arenguperioodid); väärtused ja identiteedid; hinnangud muutustele ja elule ENSV-s; eri rahvarühmade elutingimused ja sidustatus ühiskonda; poliitiline ja kultuuriline aktiivsus; ajakasutus ja meediakasutus; tarbimispraktikad; kontaktid teiste maadega; Eesti venekeelse elanikkonna lõimumise viisid; põlvkondade eristumine; kihistumise tendentsid ja tegurid jms.
Raamat pakub huvi sotsiaalteadlastele ja kõigile, kes on huvitatud Eesti ühiskonna viimaste aastakümnete arengu mõtestamisest, sh poliitikakujundajad, ajakirjanikud, ühiskonnateaduslike ainete õpetajad, noorsootöötajad jne. Raamat sobib õppevahendiks sotsiaalteaduste üliõpilastele.
Täiendatud väljaanne saadaval e-raamatuna, Vaata sisukorda ja saatesõna (PDF).